1-2/10/2015 Kino Hviezda Trnava

Hostia

Rajaton

Rajaton /Fin/

Rajaton znamená vo fínskom jazyku `bezhraničný´ - slovo, presne opisujúce spȏsob, ktorým 6 spevákov v tomto a cappella zoskupení pristupuje k hudbe.
 
V koncertných sálach, v kostoloch, na jazzových a zborových festivaloch prezentuje jedinečná skupina muzikantov publiku rȏznorodosť repertoáru a suverenitu na pódiu, čo ich doviedlo do triedy svetovej a cappella spičky.
 
V rodnom Fínsku sa skupina Rajaton označuje ako poctivý pop – úspešne premosťuje medzeru medzi klasickou a mainstream konvenciou.
 
V roku 2016 Rajaton oslavuje 19 rokov, počas ktorých získali jednu dvojplatinovú, 3 platinové a 8 zlatých platní vo Fínsku. Skupina rástla aj vďaka spolupráci s inými vokálnymi umelcami, vrátane King´s Singers a The Real Group, ako aj vďaka produkciám s rȏznymi režisérmi a choreografmi.
 
Ale je to najviac ich hlboké nadšenie pre zborový spev, ich ušlachtilosť ducha a ich číra radosť zo spevu, ktoré si získali srdcia a uznanie publika a kritikov. Ich energia infikuje, ich schopnosť zabávať a inšpirovať – to je Rajaton!
 
Hlas nemá hranice.
 
Rajaton sú:
Essi Wuorela
Virpi Moskari
Soila Sariola
Hannu Lepola
Ahti Paunu
Jussi Chydenius
 
 
RAJATON (FIN)
 
The Finnish word Rajaton translates as "boundless" – a word that so accurately describes the way this six-voice a cappella ensemble approaches music.
 
Performing at concert halls, churches, and jazz and choral festivals, this distinct group of musicians exposes their audiences to the kind of diversity of repertoire, singing style and stage presentation that has made them a phenomenon on the world stage. In their native Finland, Rajaton is a bona fide pop phenomenon, successfully bridging the gap that often exists between classical and mainstream convention.
 
In 2016, Rajaton celebrates 19 years of music-making with one double platinum, three platinum and eight gold records in Finland under their belt.
 
The group has grown immeasurably through collaborations with other a cappella artists, including The King’s Singers and The Real Group, as well as productions with film directors and choreographers. But it is perhaps their deep passion for choral art, their generosity of spirit and their sheer enjoyment of singing that has won the hearts and acclaim of audiences and critics everywhere. Their energy – infectious; their ability to entertain and inspire – Rajaton!
 
The voice is boundless.
 
Rajaton are:
Essi Wuorela
Virpi Moskari
Soila Sariola
Hannu Lepola
Ahti Paunu
Jussi Chydenius

 

 

 

 

The Quintessence

The Quintessence /GE/

"Tieto deti sú ambasádormi vkusu, inteligencie, kreativity a kultúry našej krajiny po celom svete."
Michael Giorgadze, Minister kultúry a pamiatok Gruzínska
 
Sextet The Quintessence bol založený na jeseň v roku 2012 v Tbilisi v Gruzínsku. Ich repertoár zahŕňa prevažne starodávny gruzínsky folklór a klasickú hudbu v spojení s jazzom. Charakterizujú ich sofistikované kompozície a jazzové aranžmány.
 
Každá skladba zaujme svojou rytmickou obtiažnosťou a harmonickou komplexnosťou.
 
Úroveň vystúpení je vysoko profesionálna a zanecháva za sebou užasnuté a fascinované publikum. The Quintessence sa vždy snažia, aby na pódiu vytvorili a zdȏraznili emócie a upozornili tak každého, že ide o niečo mimoriadne a jedinečné.
 
Na VOKAL.TOTAL, prestížnej medzinárodnej a cappella súťaži v rakúskom Grazi ich nazvali “Phenomen A Cappella Youngsters.”( Fenomenálni a cappella výrastkovia) Mimochodom tu získali už v roku 2013 Zlatú medailu a druhé miesto v kategórii Jazz.
 
Tento pomerne mladý sextet s nezameniteľnými hlasmi je tiež víťazom a držiteľom cien súťaží ako sú a cappella festival Harmony Sweepstakes v New Yorku a San Franciscu, medzinárodný a cappella festival v Lipsku, v rokoch 2013-2015 koncertovali na prestížnom a cappella festivale Voicemania vo Viedni. Popri tom pravidelne vystupujú na domácej pȏde, napr. v rámci jazzových dní. V roku 2015 boli hosťami maďarskej cappella formácie Jazzation v Budapešti s koncertom v Národnom divadle, tento rok sami hostili Jazzation v Tbilisi.
 
The Quintessence sú pýchou dnešného Gruzínska, pretoze prispievajú k popularizácii gruzínskej kultúry v celom svete svojou osobitou a originálnou formou.

The Quintessence sú:
Natia Svanadze
Salome Dolidze
Elene Dolidze
Saba Chachanidze
Giorgi Toradze
Lasha Murvanidze
 
THE QIUNTESSENCE (GE)
 
"These children are our country’s taste, intelligence, creativity and cultural ambassadors all over the world"
Michael Giorgadze, Minister of Culture and Monuments of Georgia
 
The Quintessence was founded in Tbilisi, The Republic of Georgia in Autumn, 2012.
 
The repertoire of the group mainly consists of ancient Georgian folklore and classical music with jazz. The sextet has incredibly sophisticated compositions and jazz arrangements.
 
Each and every piece stands out with rhythmical difficulty and harmonic complexity.
 
The level of stage presence and performance of the group reaches the highest levels of professionalism and leaves audiences astonished. After their performances any audience remains amazed and fascinated. They always create emotional moments on stage and make the audience and everyone watching aware of something special going on.
 
“Phanomen A Cappella Youngsters”- this is they called the group at «VOKAL TOTAL»
in Austria.
 
The young sextet with unmistakable voices were the winners of several contests and the pariticipants of several festivals in New York, Chicago, San Francisco, Leipzig, Graz, Vienna, Budapest, Tampere.
 
The Quintessence is the pride of today’s Georgia. This incredible ensemble makes huge contribution in the popularization of Georgian Culture throughout the world in a very different, unique way.
 
The Quintessence are:
Natia Svanadze
Salome Dolidze
Elene Dolidze
Saba Chachanidze
Giorgi Toradze
Lasha Murvanidze
 

 
Triu

Triu /A/

Tri hlasy, jeden zvuk
 
Hudba z rȏznych koncov sveta získava novú tvár, keď je prearanžovaná a cappella skupinou triu. Tradicionály z Afriky, Austrálie a Európy sa stretávajú s jazzovými a popovými skladbami, či už zo súčastnosti alebo minulosti. triu prezentuje širokú paletu hudby – od gospelu v Swahili dialekte, cez tradičné rakúske jódlovanie, írske balady, až po hudbu svetoznámych jazzových skladateľov a pesničkárov. Spájajúcimi prvkami pri vystúpení triu sú citlivá dynamika, ľúbivé ale aj bláznivé harmónie a veľa priestoru pre živú improvizáciu.
 
V roku 2001 sformovali triu 3 rakúski speváci s úmyslom vytvoriť novú, konceptovo odlišne postavenú, vokálnu skupinu. Aranžmány zredukovali na minimum, zameralisa na individuálny prejav hlasov a emócií. Improvizácia a muzikálna pružnosť stoja v triu vždy pred hlasovou akrobaciou alebo intonačnou dokonalosťou.Úpravy skladieb ale neostávajú naivne jednoduché alebo bez kreatívnej zrelosti. Živé vystúpenia triunie sú o špeciálnych show-efektoch, skȏr sa koncentrujú na čisté umelecké podanie a blízky kontakt s publikom.
 
Od roku 2002 skupina vystupovala v Európe ale aj po celom svete. Neoceniteľné skúsenosti pre triu boli dve turné po Ázii a účasť na a cappella festivaloch ako Voicemania vo Viedni a Vokal Total v Mníchove, kde boli triu ocenení Zlatou cenou Warda Swingla.
 
triu vydali 3 albumy – Singapur (2003), Song s Sing (2007) a Grow (2015).
triu – melódia, harmónia a svieži rytmus
triu – citlivá hra s ľudským hlasom
triu – energia, spontánnosť a emócie
 
triu sú:
Maria Holzeis-Augustin , Hubert Sandhofer, Ali Foeger
 
 
 
TRIU (A)
 
Three Voices, One Sound
 
Music from different origins gets a new identity when arranged by the a cappella band triu. Traditionals from Africa, Australia and Europe meet eclectic songs of the more recent jazz-pop- history. A triu performance includes such different parts as a gospel, sung in Swahili language, Austrian yodelling, an Irish ballad, but also music from well-known jazz composers and singer-songwriters. Connecting elements in the group conception are sensitive dynamics, pleasing and crazy harmonies and lots of space for live improvisation.
 
In 2001 three Austrian singers form triu with the intention to create a new, differently
 
conceptualised vocal group. Arrangements are being reduced to the essential, there is a focus on the individual expression of the voices and emotions. Improvising and musical flexibility always come before vocal acrobatics or flat perfection. However the arrangements are by no means simplicistic or without considered creative maturity.
 
Accordingly a triu live-performance does not shine through special show-effects but concentrates on a pure presentation and closeness with the audience. Between 2002 and 2015 the vocal group performs on loads of different locations and events in Europe and overseas. Outstanding experiences are two successful Asia tours and appearing at International a cappella festivals like Voicemania Vienna or Vokal Total Munich. Finally the group gets highly honored by receiving the „Golden Ward Swingle Award“.
 
triu have produced three albums so far: “Singapur” (2003), “Song A Sing” (2007) and „Grow“ (2015). With their newest release including both terrific covers and original songs triu can‘t wait to be back on the road again in 2016.
 
triu … melody, harmony & groove
triu … sensitive play with the human voice
triu … energetic, spontaneous and emotional
 
triu are:
Maria Holzeis-Augustin , Hubert Sandhofer, Ali Foeger